Anasayfa | Künye | İletişim
04 Ağustos 2015 Salı
Reklam Alanı 3
HABER ARA
Aranacak sözcüğü yazınEn az 3 karakter girmelisiniz
Paphlagonia dergisi çıktı!
Reklam Alanı 4
HAVA DURUMU

BARTIN

5 Günlük hava durumu için resmin üzerine tıklayın

PİYASALAR
BIST 10078.6630,64
USD2,7717-0,29
EURO3,03910.00
GBP4,3224-0,28
Altın97,617-0,15
O/N Repo9,670
Bilesik Faiz9,96-0,20
Cumhuriyet Altını652,02-0,15
ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ
Şimdi:
83
Bugün:
279
Dün:
1071
Bu Hafta:
1350
Bu Ay:
3262
Bu Yıl:
258481
Toplam:
1512119
Sayaç Başlangıcı:
2 Kasım 2010
IP Numaranız:
54.221.73.104
HABER

BARTIN’DAN AVRUPAYA UZANAN TAVUK SEVDASI


25 yıllık öğretmen olan Cumhur Sargın’ın merakla başlayan tavuk besleme hobisi, Malezya'dan İngiltere'ye kadar birçok ülkeden temin edilen türlerle uluslararası küçük bir tavuk çiftliği meydana getirdi. Çocukluğundan bu yana devam eden hayvan sevgisi hobiye dönüşen Sargın, okul öncesi ve sonrası ikişer saatini tavuklara ayırarak 23 farklı ırktan tavuk besliyor.
GENEL » Tarih : 21.12.2012 • 09:29 • Okunma : 6363 • Yorum : 7 Paylaş
Reklam Alanı 2
BARTIN HANGİ DALDA DAHA BAŞARILI OLUR ?
BARTIN’DAN AVRUPAYA UZANAN TAVUK SEVDASI

Bartın Cumhuriyet Ortaokulu’nda sosyal bilgiler öğretmenliği yapan Cumhur Sargın (47), hayvanların içinde büyüdüğü için hayvanlara olan ilgisini hobiye dönüştürdü.

Evinin 160 metre karelik bahçesinde Türkiye’de bulunmayan nadir türlerin yer aldığı ender kümeslere sahip. İngiltere, Almanya, Malezya, İskoçya, Galler, İrlanda gibi ülkelerin yanı sıra ABD'den tavuk besleyen tutkunlarla irtibata geçen Sargın, Türkiye'ye gelenlerden istediği yumurta ve civcivlerle kümesindeki çeşitleri artırarak uluslararası küçük bir tavuk çiftliği oluşturdu.

Exchequer leghorn, Silver laced wyandotte, Blue laced wyandotte, Russian orloff, Light sussex, Speckled sussex, Lavender araucana, Bantam lavender araucana, İpek serama, Malezya serama, Amerikan serama, Sultan, Dark brahma, Gold brahma, Lemon pyle brahma, Gold blue partridge brahma, Red bourbone hindisi, Australorp, Bantam australorp, Bıldırcınlar ( Blue Scaled , Red Tennesse , Mexican Speckled ,Californian , Jumbo , Texas , Bobwhite ), Black mottled Pekin ( Black Mottled Cüce Koşin ) ve Millefleur Pekin ( Millefleur Cüce Koşin ) gibi tavuk türleri Amerika, İskoçya, irlanda, Galler, Malezya ve İngiltere’den temin ettiği türler arasında gösterilebilir.

“Nadir Sayılabilecek Türlere Sahibim”

Hayvanlara olan düşkünlüğünün zamanla hobi haline geldiğini belirten Cumhur Sargın: “1965 yılında Bartın'da doğdum.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunuyum. 25 yıllık öğretmenim. Hayatım Karadeniz'in harika doğası ile hayvanlar arasında geçti diyebilirim. ilk beslemeye başladığım tavukların belli bir cinsi yoktu. Çünkü küçükken bahçemizde tavuklar vardı. Bunlara o zaman köy tavuğu derlerdi. Çok çeşitli renkleri olurdu bu tavukların. İşte bu hayat beni sitedeki görsellemeye çalıştığım tavukların koleksiyonunu yapmaya kadar götürdü. Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyada da çok nadir sayılabilecek türlere sahibim. Çocukluğum hep hayvanlarla geçti diyebilirim. Tavuklarla yaptığım işe koleksiyon diyebilirim. Çünkü beslediğim türler çok nadir tavuk türleri. Bu işi koleksiyonculuk anlamında 2 yıldır yapıyorum. Benim ilk amacım exchequer leghorn ırkına sahip olmaktı ve diğer türler pek de ilgi alanımda değildi. Sonra bu noktaya nasıl geldiğimi ben de anlamadım. Bu kapasite benim için yeterli. Artık başka bir ırk peşinde olmayacağım. Belki emeklilik günlerimde yeni maceralara yelken açabilirim. Kümesimdeki en orijinal, en özel ırk Malezya seraması’dır. Bu özel ırk küçüklüğü, gururlu tavırları ve göğsünü kabarttığındaki kabadayı duruşuyla diğerlerinden daha fazla ön plana çıkıyor” dedi.

“Bebek Gibi İlgi Bekliyorlar”

Tavuklarının tüm bakım ve masraflarını kendisinin karşıladığını söyleyen Sargın: “Tavuklarımı birisine emanet etmek çok zor. Şu anda bakımları ile ben ilgileniyorum. Sabah 6.30 kalkıyorum. Bir saatten fazla ilgileniyorum. Akşamları da yaklaşık 1 saat onlarla oluyorum. Ancak onların büyümesi, yumurtlaması ve büyüdüklerinde etrafa verdikleri gürültü yaşadığım bütün zorlukları unutturuyor. Bunlardan hiç şikayetçi değilim. Bakımlarının zor olmasının yanında bu hayvanların çok ciddi masrafları da oluyor. Bu işten para kazanma düşüncem hiç olmadı. Ancak bu masrafları karşılamak için yumurtaları ya da çıkan civcivleri satmak zorunda kalabiliyorum. Koleksiyonerlik çok masraflı bir olay. Satış yapmadan bu işi döndürmek imkansız. Onları satmak benim için çok zor. Çok kötü bir duygu. Sattığım tavukları kümesimde göremediğimde çok üzülüyorum. En çok zorlandığım anlar olarak hastalıklarını söyleyebilirim. Onları hasta görmek benim en zor anım. Zamanla hastalıklarla ilgili olarak bilgim gelişiyor. Ancak yeni hastalıkların teşhisi ve tedavisini bilmediğim için ölümlerle karşılaşabiliyorum. Bazen hastalığı geç fark ediyorum ve tedavisine de geç başladığım için ne yazık ki evcilerim ölebiliyor. Bu durum gerçekten çok can yakıcı oluyor. Bakım kısmı en zor kısım. Çünkü bebek gibi ilgi bekliyorlar. Yem, ilaç, su ve temizlik gibi ihtiyaçların karşılanması beni bekliyor. İlk zamanları fazla gocunmuyordum ama zamanla kendime fazla zaman ayıramayınca bir takım çareler aradım ve bunun sonunda otomatik su sistemini devreye soktum. Deneyim her şeyin ilacı diyebilirim. Sorunlarla karşılaşınca ya siz bunu çözmek için uğraş veriyorsunuz yada daha önce bu sorunla karşılaşmış kişilerle tanışıp onların deneyimlerinden faydalanıyorsunuz” şeklinde ifade etti.

“Türkiye’de Herkes Paranın Peşinde”

Türkiye’de bulunmayan nadir türlerin yer aldığı bir kümes oluşturduğu söyleyen Sargın: “İnternetten araştırma yaparken Türkiye’de çok az tavuk türünün olduğunu fark ettim. Türkiye’den pek yumurta alma taraftarı değilim. Çünkü insanların çoğu para peşinde. Güzel bir ırk yakalayıp onu yetiştirmenin hazzı peşinde değiller. Hal böyle olunca size istediğiniz tavuk türünün yumurtasını değil de başka tavuk türlerinin yumurtasını gönderebiliyorlar. Bir de Türkiye’de bu olay sanırım yeni yeni gelişiyor. Yumurta gönderim konusunda bile insanlarımız çok yetersiz. Markette satılan yumurta kapları ile bile yumurta gönderen insanlarımız var. Haliyle karşı tarafa yumurtalar kırılmış bir durumda gidiyor. Araştırmalara devam ederken dünyanın yeni tür ve renkler peşinde koştuğunu görüyorsunuz. Türkiye’de böyle bir ortam olduğu için internet üzerinden bu işi yapan insanlarla temasa geçtim. İlk etapta, ülkemize turist olarak gelen bu kişilerden yumurta istedim. Kendi kümesimde kuluçkaya yatırdım. Ardından sadece bu hobi için kendim yurt dışına gittim ve bulduğum ilginç türlerdeki civcivleri koleksiyonuma dahil ettim. Ülkemizde belki de en nadide türlerin yer aldığı özel bir koleksiyona sahip oldum. Belki ben de ileride benim ismini vereceğim tür yada türleri oluşturabilirim” şeklinde konuştu.
HABER: Sercan Engin

 

  • OKUR YORUMLARI
  • YORUM YAP
celal oylum
18.03.2015 • 01:05
Hocam bu makeleyi okurken tavuk işi yapmaktan ve yapanlardan gurur duymama sebeb oldunuz başarılar
Aydın ÜNAL
26.03.2013 • 22:56
Hocam başarılar,keyifle takip ediyoruz.
Kutlay Karahan
16.02.2013 • 20:59
Sevgili hocam, Türkiye de aslında bir ilki yaptınız. İnsanlara kanatlı sevgisini aşılamanın yanında bir çok ırkı ve ırk standartlarını da sayenizde tanıdık.
Yılmaz Yavuz
16.02.2013 • 18:08
Bartın eğer ki tanınmak istiyorsa Cumhur hocama destek verip kanatlı konusunda destek olmalı ve alan/kümes tahsisi yapılmalı. ayrıca ekonomik destek sağlanmalı, Çünkü sadece onun gayretleriyle bu pahalı hobi sürdürülemez. Teşekkürler Cumhur hocam sizi tanıdığım için övünçlüyüm Uşak tan sevgiler saygılar
ISMET
15.02.2013 • 21:20
hersey gönlünce olsun kutlarim.
Celil Sami GEDİK
15.02.2013 • 20:53
Sayın Cumhur Hocam yürümekte olduğunuz bu zorluklarla dolu olan yolda başarıyı yakaladığınız için sizi yürekten kutluyorum. Kanatlı beslemek sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığını açıklamışsınız hele sizin baktığınız çeşitlerin bakımları çok daha zordur. Allah kolaylıklar versin Hocam SAYGILAR
Hayriye Temiz
15.02.2013 • 20:45
Çok güzel bir hobi, lakin ender denen türlerin çoğu sıkça rastlananlardan oluşuyor. Kaliteli özel hayvan deyince aklıma Sezai Poli geliyor. Reklam gibi oldu ama inanın kendisini tanımam, sadece ilanlarını takip ediyorum.
İsim: İsim alanını boş bırakmayın...
Eposta: Eposta alanını boş bırakmayın...Geçerli bir e-posta adresi yazın...
Yorum:
Yorum alanını boş bırakmayın...
    Karakter kaldı...
  • Yorum yazınız 1000 karakterle sınırlıdır.
  • Yorumunuz site yöneticisinin kontrolünden geçtikten sonra yayınlanır.
  • Gönderilen yorumun her türlü sorumluluğu yazan kişiye aittir.
  • Türk Ceza Kanunu'nun suç saydığı fiilleri öven, ahlak kurallarına aykırı, kişi hak ve özgürlüklerine saldırı niteliği taşıyan yorumlar yayınlanmaz.